вівторок, 23 січня 2024 р.

Українські народні прикраси: сплетіння часу, моди та історії

 

Cалби, пацьорки, згарда, кризи, шелест, силянки... Для багатьох сучасників ці слова незнайомі, а то все – назви традиційних українських прикрас, про які можна дізнатися, переглянувши етноколаж “Українські народні прикраси: сплетіння часу, моди та історії”. Відео створене працівниками відділу мистецтв Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Б. Лавреньова в межах загальнобібліотечного проєкту “Погляд з історії”.

Українські прикраси, що сформувалися у сиву давнину, упродовж багатьох років змінювались за своєю формою, матеріалом, кольором, значенням. Сучасна жінка теж не може уявити своє життя без прикрас, які з давніх-давен виконували одразу дві функції – декоративну та захисну.

Найбільш розповсюдженою традиційною українською прикрасою було намисто, яке спочатку виготовляли із рослинних матеріалів: з ягід горобини, кісточок, горіхів, насіння. Згодом використовували глину, дерево, корали, перли, різноманітні каміння, метали, дорогоцінні матеріали. 


Жінки одягали його як у святкові, так і будні дні. Намисто часто поєднували з іншим прикрасами: дукачами, згардами, салбами, плетінками, які разом з українським вбранням створювали довершений традиційний образ. Найпопулярнішим кольором намиста був червоний. Саме він є кольором сміливості, відваги, любові, символізує невичерпну енергію. 

Багато з прикрас були спочатку чоловічими і лише згодом ними стали вбиратися пані та панянки.

Перегляньте відео і ви теж дізнаєтесь багато цікавих фактів про українські традиційні прикраси.




Немає коментарів:

Дописати коментар