четвер, 11 січня 2024 р.

Фантасмагорії Марії Примаченко

Фахівці відділу мистецтв Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Б. Лавреньова започаткували цикл «Знакові постаті української культури» і першою мистецькою розвідкою, яка поповнить відеотеку книгозбірні стала розповідь «Фантасмагорії Марії Примаченко». 

12 січня 2024 року відзначається 115-та річниця  від дня народження Марії Оксентіївни Примаченко – української народної художниці, яка  підкорила Європу своїми квітами та фантастичними тваринами. Жінка з нелегкою долею, малописьменна, була визнана зіркою першої величини у «Всесвітній енциклопедії наївного мистецтва», виданій у Белграді у 1984 році. 

Вона створила свій – химерний, загадковий і чарівний світ, черпаючи образи в українському довкіллі та власній уяві. На своїх картинах художниця зображувала звірів і птахів, одягала їх в український народний одяг, прикрашала їх тіла, сміливо використовуючи яскраві й «неприродні» барви – сині, червоні, малинові, жовтогарячі, зелені. 

Наївні та, на перший погляд, прості картини Марії Примаченко часто розкривали складні та трагічні теми, як-от війна чи трагедія на ЧАЕС, або були алегоріями на сучасне суспільство і процеси в ньому. Кожну картину художниця підписувала, і ці примовки пояснюють суть роботи, який зміст вона вклала. 

Марія Примаченко намалювала тисячі малюнків і композицій, які були відзначені золотою медаллю на всесвітній виставці в Парижі (1937) та Національною премією України ім. Т. Г. Шевченка (1966).  У 1988 році мисткиня отримала звання «Народного художника УРСР». 

Тож, запрошуємо всіх до перегляду, щоб дізнатися більше про Марію  Примаченко, яка створила унікальний фантастичний світ, зітканий з народної української творчості, поліських міфів і власної багатої уяви.   


Немає коментарів:

Дописати коментар