четвер, 9 квітня 2020 р.

Архітектура Гауді - 9 чудес Барселони


#Лавреньовка_в_умовах_карантину. ХОБЮ ім.Б. Лавреньова пропонує #ЗалишайсяВдома



Подорожуючи по Барселоні і надихнувшись архітектурними будівлями Антоніо Гауді, ми вирішили докладніше розглянути ці прекрасні творіння, виділивши їх як 9 чудес Барселони.



Архітектура Гауді - 9 чудес Барселони

Антоніо Гауді (1852-1926) - іспанський архітектор, оригінальний, загадковий художник.
Гауді - саме блискуче виключення з мистецтва Модерну і, разом з тим, по суті, один з найяскравіших його виразників. Гауді став визнаним лідером іспанських архітекторів національно-романтичної течії модерну, об'єднаних терміном «каталонський модернізм».
Його вважають своїм примітивісти, експресіоністи, сюрреалісти і дадаїсти. Гауді працював без інженерів-проектувальників, інтуїтивно, як середньовічний майстер-ремісник, часто імпровізуючи на місці або малюючи на дошці своїм помічникам то, що він хоче зробити, і на будівельному майданчику йому доводилося прикладати чимало зусиль, щоб забезпечити реалізацію своїх неймовірних задумів.
Його будівлі «виростали» органічно, як природні форми, вони не будувалися, а «виникали» ... Конструкція непомітно переходила в скульптурне зображення, яке тут же могло стати живописом, мозаїкою, цветопластікой, щоб потім назад перерости в якесь органо-конструктивне утворення. Гауді - типово каталонський майстер. Його органічна архітектура населена вигадливими істотами, фігурами людей і тварин, всіяна квітами і деревами з каменю.

Будинок Вісенс
Будинок Вісенс став першою значною роботою Гауді. Він будувався в період між тисяча 1883 і 1888 роками на замовлення власника заводу керамічної плитки Мануела Вісенс Мунтанер.
Вперше оглядаючи місце майбутнього будівництва, Гауді виявив гігантську квітучу пальму, оточену килимом з жовтих квітів - чорнобривців.
Всі ці мотиви Гауді згодом включив в дизайн будинку: пальмове листя знайшли своє місце на забірної решітці, а чорнобривці стали візерунком керамічної плитки.
Гауді розробив дизайн всієї будівлі, починаючи з скрупульозною обробки зовнішнього оформлення, і закінчуючи декоративними рішеннями внутрішніх приміщень, аж до розпису стін і вітражів.
Оскільки будинок є приватною власністю, він закритий для відвідування. Однак один день в році, 22 травня, власники будинку відкривають його двері для гостей.
























Павільйони Садиби Гуель
Саме на цьому проекті зустрілися дві великих людини, які на багато років вперед визначили образ Барселони: архітектор Антоніо Гауді і граф Еусебіо Гуель. На замовлення Гуеля, Антоніо мав провести реконструкцію літньої заміської резиденції мецената: переробити парк і звести ворота з огорожею, побудувати нові павільйони і спроектувати стайні з критим манежем.
А щоб показати єдиний задум всього проекту, архітектор виконав всі будівлі в єдиному стилі, використовуючи однаковий будівельний матеріал і візерунок, що нагадує луску дракона.
Саме при будівництві павільйонів Гуель Гауді вперше використав техніку тренкадіс - облицювання поверхні шматочками кераміки або скла неправильної форми.
За задумом Гауді, дракон охороняв сад із золотими яблуками, що дарують вічну молодість і безсмертя.
При відкритті воріт голова і лапи дракона рухалися, лякаючи і дивуючи гостей і перехожих.



























Палац Гуеля
Наступний масштабний проект, створений Антоніо Гауді для Гуеля - це житловий будинок, а точніше - палац. Цей чудовий венеціанський «палаццо» втиснутий в невеликий простір 22 на 18 метрів.
Цілком оцінити зовнішній вигляд всього Палацу Гуель не можна ні з однієї точки, тому що вулиця Каррер-Ноу-де-ла-Рамбла дуже густо забудована.
Щоб здивувати глядачів, що знаходяться на великій відстані від будівлі, Гауді сконструював незвичайні вежі-димоходи.
Гауді вважав, що один єдиний архітектурний елемент не може бути гідною прикрасою даху.
Кожен димохід виконаний у вигляді химерної башточки, перетворюючи дах в чарівний сад. Цей свій улюблений прийом Гауді використовує в багатьох своїх майбутніх проектах.
На вході, між двох кованих воріт палацу, Гауді помістив герб Каталонії, а на самих воротах вигравірував ініціали Еузебіу Гуеля - «Е» і «G».























Будинок Кальвет
Ще один шедевр архітектора Антоніо Гауді в Барселоні з першого погляду здається звичайним і непримітним, але варто придивитися ближче ...
На першому поверсі тут розміщувалися магазини, на другому поверсі жила господиня будинку, а інші рівні були віддані квартиронаймачам.
Парадокс, але саме «звичайне» творіння Антоніо Гауді відразу після будівлі, в 1900 році, було визнано кращою будівлею Барселони.
Для багатьох це стало сюрпризом, так як до цього часу Антоніо завершив кілька проектів, що виглядають більш вишукано і витончено. Однак владі столиці Каталонії саме це творіння здалося найбільш гідним.
В оформленні фасаду Гауді продумував кожну дрібницю. Так, форму вічка архітектору підказали медові стільники.
При його створенні геній кілька разів занурював пальці в глиняну масу, а потім заливав отриману форму металом.
А молотки на парадних дверях вдаряють по зображенню клопа. Можливо, за давнім каталонському звичаєм, вбивство цієї комахи приносило удачу і достаток в будинок. А може бути Антоніо Гауді просто не любив шкідників.
Сьогодні будинок Кальвет все так само використовується за призначенням: підвал відведено під склади, перший поверх займає офіс, а на решті поверхів розміщені житлові квартири.





























Будинок Фігерас
На початку XV століття король Марті Гуманний побудував на схилі гори Тибидабо чудовий палац, який назвав Бельесгуард - в перекладі з каталонського «прекрасний вид». Через п'ять століть, в 1900 році, на цьому ж місці виник зовсім інший, більш скромний палац у неоготичному стилі руки архітектора Антоніо Гауді. Згодом він отримав ім'я Будинок Фігерас.
Будинок вийшов в досить химерному стилі. Будова немов спрямовано вгору, хоча саме по собі спорудження далеко не високе. Подібний ефект Гауді досяг використанням в конструкції гострого шпиля, а також навмисного завищення кожної частини будинку.
Висота підвалу склала 3 метри, першого поверху - 5 метрів, бельетажу - 6 метрів. Загальна висота будинку досягає 33 метрів і виглядає він повністю завершеним у вертикальному напрямку.
Середньовічну дорогу в ході будівельних робіт Гауді дещо змістив і поставив її на склепіння з похилими колонами.


















Парк Гуеля. Місто-Сад
Колись давно цей популярний парк в Барселоні починав свій розвиток в якості комерційного проекту. Після поїздки в Англію Гуель був вражений парковими зонами і загорівся думкою створити щось подібне в Барселоні. Для цього він придбав велику ділянку на пагорбі і попросив Антоніо Гауді зайнятися проектом.
Згідно з ідеєю Гуеля, парк повинен був стати житловим селищем для каталонської еліти. Але жителі міста не підтримали його старання. У підсумку з житлових будинків були побудовані тільки 3 виставкових примірника, в яких оселилися самі автори проекту - Гуель і Гауді, а також їх друг адвокат.
Пізніше міська рада Барселони викупила нерухомість у спадкоємців мецената і перетворила його в міський парк, а в двох будинках відкрила муніципальну школу і музей. Будинок адвоката і до цього дня належить його родині.
Архітектор прекрасно впорався зі своєю роботою. Він спроектував всі необхідні комунікаційні системи, розпланував вулиці і площі, побудував віадуки, вали, вхідні павільйони і сходи, які ведуть до залу «100 колон». На даху залу розташувалася велика площа, оточена по периметру яскравою зігнутою лавою.
























Будинок Бальо
«Будинок з кісток», «будинок-дракон», «позіхає будинок» - все це назви, під якими відомий будинок Бальо в Барселоні.
Ця пам'ятка знаходиться в самому центрі Барселони, і ви при всьому бажанні не зможе пройти мимо, не помітивши її. Горбатий дах, схожий на хребет дракона, мозаїчний фасад, який змінює свій колір залежно від освітлення, балкони, що нагадують мордочки окатих мух або черепа - все це справляє незабутнє враження.
Архітектор створив особливу гру світлотіні: для досягнення рівномірного освітлення Гауді поступово змінює колір керамічного облицювання від білого до блакитного і синього.
Частина фасаду покриває мозаїка з ламаної керамічної плитки, яка починається золотистими відтінками, триває помаранчевими і завершується зелено-блакитними.
Дах будинку, за традицією, прикрашений авторськими вежами-димоходами.























Будинок Міла - Педрера
Будинок Міла - це останній світський проект Антоніо Гауді. Після його зведення архітектор цілком присвятив себе головному шедевру свого життя - собору Святого Сімейства.
Спочатку барселонци не прийняли нове творіння Гауді. За свій нерівний і великоваговий вид будинок Міла отримав прізвисько «Педрера», що означає «каменоломня». Будівельників і господарів будинку навіть кілька разів штрафували за недотримання загальноприйнятих норм.
Але скоро пристрасті вляглися, до дому дуже швидко звикли і стали ставитися до нього, як до чергового творіння генія.
При будівництві Педрери Антоніо Гауді використовував технології, які надовго випередили свій час. Замість класичних опорних і несучих стін він використовувався сталевий каркас неправильної форми, укріплений арками і колонами.
Завдяки цьому вдалося додати фасаду будинку незвичайну плаваючу форму, а планування квартир за бажанням власника будинку могли змінюватися в будь-який час. Ця технологія дуже популярна і серед сучасних будівельників, які використовують її при зведенні монолітно-каркасних будинків. А адже минуло вже більше століття!
Але в повній мірі талант архітектора розкрився на даху будинку Міла. Тут Гауді створив особливий, казковий світ, прикрашаючи димоходи й шахти ліфтів незвичайними скульптурами.
Не дивлячись на свою культурну цінність, будинок Міла і сьогодні є житловим.




















Собор Святого Сімейства
Це головний шедевр Антоніо Гауді, проект всього його життя, якому він присвятив 43 роки. Будівництво собору розпочалося в 1882 році під керівництвом архітектора Франческо дель Вияр. Але вже через рік на його місце був призначений молодий Гауді. Згідно з його задумом, висота собору повинна бути нижче найвищої гори Барселони всього на один метр - 170 метрів.
Цим архітектор хотів показати, що створене руками людини не може бути вище того, що створив Бог.
Спокутний храм Святого Сімейства, як і багато інших творінь Гауді, витриманий в дусі філософії єднання з природою. Будівлі повинні вінчати 18 веж - це символ апостолів, євангелістів і Ісуса Христа.
Фасади собору вже сьогодні прикрашені скульптурами із зображенням не тільки біблійних персонажів, але і тварин, винограду і різних символів, що відображають факти з життя святих.
Примітно, що фігури тварин створювалися самим Гауді. Своїх «моделей» він занурював в сон, і створював їх точні скульптури.
Внутрішнє оздоблення собору також продумано до дрібниць.
Гауді припускав, що зсередини собор буде нагадувати ліс, який видніється крізь гілки дерев зірками. Як відображення цієї ідеї в соборі з'явилися багатогранні колони, що підтримують високі склепіння храму.
Ближче до склепіння колони змінюють свою форму і розгалужуються подібно деревам. Зірками в цьому грандіозному проекті стали віконні прорізи, розташовані на різній висоті.










Немає коментарів:

Дописати коментар