Формування таланту Мейтуса припало на буремні роки колективізації та індустріалізації. Драматична специфіка того часу зумовила складне і парадоксальне поєднання у творчості митця різноманітних, іноді протилежних тенденцій (фольклорні джерела переосмислюються крізь призму складної взаімодіі традиційності й новаторства).
Музика композитора є своєрідним літописом країни.
Юлій Сегійович - автор 17 різноманітних за жанрами опер. Серед них в творчому доробку митця є і такі, як «Перекоп», «Молода гвардія», «Брати Ульянови» - написані під тиском обставин. Але якщо зняти ідеологічне нашарування, то і в цих творах - він талановитий митець, майстер несподіваного пасажу, інтонаційного повороту, щирий і в почуттях, і в обдаруванні.
Разом з тим, він автор ще і опер «Ярослав Мудрий», «Украдене щастя», «Гайдамаки» та інших.
Крім того, Ю. Мейтус писав не лише опери, а й музику до перших звукових фільмів, був знайомий з Олександром Довженком, співпрацював із театром «Березіль» Леся Курбаса (саме там він зустрів свою любов на все життя - Олександру Васильєву, у майбутньому заслужену артистку України, лібретистку його опер, вірну дружину, з якою прожив до кінця днів).
Мейтус листувався з багатьма українськими та зарубіжними поетами, на слова яких написав понад 300 романсів, чимало інструментальних та хорових творів для дітей, багато уваги приділяв українському фольклору і створював обробки українських народних пісень.
Юлій Мейтус - один із перших музикантів, хто творив український джаз і зібрав перший джазовий бенд, який з успіхом виступив 29 грудня 1925 року на сцені Харківського драматичного театру. Він також автор музики популярного джаз-ревю «Алло на хвилі 477».Варто сказати про недооціненність багатющого спадку, залишеного нам композитором. Особливо нині, аби примножити і підсилити духовність сучасників енергетикою його таланту, у якому синтезувались і традиції минулого, і потуга майбутньої модерної нації.
Немає коментарів:
Дописати коментар