неділя, 29 червня 2025 р.

Обличчя стихій - мавки та русалки

 



У Херсонській обласній бібліотеці для дітей ім. Дніпрової Чайки знову зібрався молодіжний клуб «Моноліт», щоб поринути у загадковий світ чарівних істот прадавньої культури. Цього разу тема зустрічі була особливо магічною - жіночі постаті народних вірувань: під ніжний шелест уявного лісу та тихий шепіт води учасники знайомилися з образами русалок і мавок - чарівних істот з української міфології.

Етноколаж  «У тіні лісів та плеса: магія русалок і мавок» захопила присутніх з перших хвилин. Із розповіді ведучої слухачі дізналися, що русалки - це не лише фантастичні героїні легенд, а й втілення трагічної жіночої долі. Це душі молодих дівчат, які померли не своєю смертю - утоплениці, нехрещені діти, нещасні у коханні. Вони з’являються на берегах річок у Русальний тиждень, водять хороводи, співають, розчісують зелене волосся й можуть бути небезпечними для людей.

Не менш вражаючими постали перед гостями мавки - духи лісів, луків і гір, тонкі, ніжні й водночас моторошно сумні. За легендами, мавками ставали дівчата, які померли з туги або від нещасливого кохання. Їхня краса зваблює, але за нею ховається трагедія. Вони блукають лісами, спокушаючи подорожніх, заводять їх у хащі й залишають без вороття. І якщо русалку ще можна відігнати полином, то мавку зупиняє лише подарований гребінець.









Справжньою окрасою заходу став гобелен «Ода лісам» херсонської мисткині Марії Шнайдер-Сенюк. У його затінку, серед тканинного мережива дерев, знайшла собі місце інсталяція Мавки - застиглої в тиші, споглядальної, ніби вона сама стежила за подіями, що розгортались навколо, і керувала ними непомітною магією.


Атмосферу гармонії з природою доповнив творчий майстер-клас із плетіння віночків з живих квітів. Дівчата натхненно створювали свої купальські обереги, вплітаючи в них барвисті символи літа, надії й чистоти. Запашний полин, васильки, ромашки й волошки - кожна рослина мала своє значення, свою історію, і з кожною ниткою в’язалася  пам’ять про давні українські обряди.










Не оминули увагою й краєзнавчу книжкову полицю, де на учасниць чекали як класичні тексти про русалок і мавок, так і сучасна література. Справжній захват викликала книга Дари Корній «Чарівні істоти українського міфу. Духи лісу», що переносить читача у прадавній ліс, знайомить із лісовиками, чугайстрами, полевиками, а між рядками дає змогу почути голоси природи.

Не менше враження справила праця Юлії Буйських «Колись русалки по землі ходили… Жіночі образи української міфології» - глибоке етнографічне дослідження жіночих постатей у народних віруваннях, зібраних безпосередньо від носіїв традицій із різних регіонів України.



Захід був водночас і просвітницьким, і емоційно зворушливим. Він не лише розповів про міфічних істот, але й нагадав, як важливо берегти зв’язок з рідною землею, її обрядами, її тінями й світлом. Учасниці з захопленням ділилися враженнями, розглядали книги, позували з віночками - і кожна відчула себе частиною тієї великої магії, яку українці плекали віками.

Молодіжний клуб «Моноліт» знову довів: бібліотека - це місце не лише для читання, а й для відкриттів, емоцій, творчості та незабутніх зустрічей з власною культурою.




2 коментарі:

Дякуємо за Ваш коментар.