середу, 7 лютого 2024 р.

Світло українського бароко

Бароко стиль у європейському мистецтві та архітектурі початку XVI — кінця XVII століть, основні риси якого  парадність, урочистість, пишність, динамічність. 


Виникнення бароко на території України пов'язане з епохою визвольних війн, національним підйомом серед запорізького козацтва та пробудженням національної свідомості загалом. Україна надала європейському бароко рис національного стилю, збагативши місцевими мистецькими традиціями архітектури і мистецтва, що роки потому отримало назву “козацьке” бароко.

Стиль бароко найвиразніше проявився у кам'яному будівництві культових споруд. Заслуга будівельників козацької доби в тому, що поширений з давніх часів тип великої дерев'яної церкви, вони вдягли у камінь, прикрасили безліччю чудових пластичних мотивів. В архітектурі українського бароко відчуваються візантійські мотиви архітектури Київської Русі.

Нові мистецькі уподобання найвиразніше проявилися у будівлях Києво-Печерської лаври та самого Києва, які справили вирішальний вплив на всю українську архітектуру XVIII століття.

Чому бароко – “козацьке”? Тому що найбільша кількість храмів у стилі бароко постала на території України за часів козацтва. Козаки активно долучалися до храмобудівництва та сприяли появі цивільних будівель: колегіумів, магістратів, житлових споруд, військових канцелярій – і все у стилі бароко.

Риси бароко яскраво проявилися не лише в архітектурі, а і в мистецтві.До найвидатніших митців барокової доби належать скульптор Іоан Георгій Пінзель,  майстри іконопису Іван Руткович та Йов Кондзелевич,  гравери Олександр та Леонтій Тарасевичі, Інокентій Щирський, Григорій Левицький, композитори Микола Дилецький, Дмитро Бортнянський, поет, філософ і композитор Григорій Сковорода.

Дивовижні собори та церкви, скульптури, картини, гравюри та іконопис представлені у відеомистецькій презентації «Світло українського бароко», яку створено у межах культурологічної медіастудії «Мистецтво у просторі і часі». Над відео працювали фахівці відділу мистецтв Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Б. А. Лавреньова. 

Перегляньте відео і ви не лише побачите красу українського бароко, дізнаєтесь багато цікавого, а й почуєте дивовижну музику Дмитра Бортнянського та найвідоміший кант Григорія Сковороди.

Немає коментарів:

Дописати коментар