понеділок, 23 вересня 2013 р.

Виставка-інсталяція інтер’єрних ляльок Ірини Сергеєвої

«Люба моя Україно, ти – натхнення моє» - таку назву має виставка-інсталяція робіт херсонської майстрині Ірини Сергеєвої, автора дивовижних інтер’єрних ляльок, яка є членом фонда громади Херсона "Захист".

І справді, вдивляючись в лялькові очі тендітних, вбраних в яскраві наряди україночок та вправних козаків, серце сповнюється любов’ю до рідної України з її широкими ланами пшениці та соняшника. 
А в ляльках-мотанках легко з першого погляду вгадати героїв творів Тараса Шевченка: тут і хлопчик-козачок з томиком «Кобзаря» у руці, поруч нещасна покритка Катерина, а також кріпачка-жниця з поеми «Сон». 


Твори Ірини вражають, вони справді авторські, неповторні. Так, майстриня розробила власну викройку ляльки-грілки на чайник і втілює цю незвичайну ідею в образах україночок у віночку або у барвистій хустинці, як у гоголівської Солохи, або шляхетної панянки у перловому намисті та бальній сукні. 


А ще Ірина Сергеєва відновлює народне традиційне мистецтво виготовлення оберегів – особливих ляльок-мотанок, в кожній з яких є своє таємниче значення.
Наприклад, дух різнотрав’я Кубушки-травниці захищає від хвороб і нещасть, Мотанка-круп‘яничка в червоній хустці, або як її ще називають зерняночка, начинена зерном та крупою з нового врожаю - оберіг на ситість і добробут в сім’ї, Хазяєчка-благополучниця з монеткою всередині, приносить в дім удачу та оберігає домашнє вогнище, а Лялька-щастя з довгою косою символізує успіх і довге життя.
За словами Ірини, в народі завжди вважалося, що мотанки мали таємне значення, бо в них на обличчі був сакральний хрест — найдавніший символ вічності, сонця, безсмертя. Тому ці ляльки дуже особливі, через їх кольорову гаму можна передати красу, настрій та символічність, використати стародавню українську вишивку, яка додасть їм ще більшого значення.

Але наша майстриня у своїй творчості використовує не тільки національні мотиви - звичайно ж, вона не могла не захопитись новою і такою цікавою тенденцією у світі текстильних іграшок, як ляльки-тільди, що прийшли до нас зі Скандинавії. Кумедні та зворушливі тільди-звірятка, виконані у насиченій але водночас ніжній кольоровій гамі, як ніколи доречні на цій яскравій, життєрадісній виставці.Ірина постійно вдосконалює і розвиває свої здібності, намагається зі своїми роботами брати участь у різних конкурсах, виставках, ярмарках, багато робіт її знайшли свій дім у різних країнах світу, а лялька-козак навіть зберігається у Київському національному музеї іграшки! Крім того, вона із задоволенням навчається у досвідчених майстрів, та сама передає навички творчості іншим: проводить майстер-класи, навчає дітей та дорослих. А з 2013 року Ірина Сергеєва стала членом Херсонської обласної спілки народної творчості «Дніпровська палітра».
 Виставка інтер’єрної іграшки, що буде працювати до кінця жовтня у відділі мистецтв, надихнула і працівника бібліотеки Ольгу Коваленко створити власну мотанку-Мотрю, яка стала нашим оберегом та натхненником. Тож, приходьте до нас, милуйтеся чудовими роботами Ірини, надихайтеся та творіть!    


 Фотографії Валентини Моісеєвої

2 коментарі:

  1. Вітаю, колеги. Надзвичайна виставка національної ляльки. І майстриня - така красуня. Творчого вам натхнення.

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. Дякуємо за чудовий відгук! Нам і нашій майстрині Ірині дуже приємно! Заходьте до нас у гості ще)

      Видалити