середа, 6 грудня 2023 р.

Лицар нації - Микола Колесса

 
6 грудня 2023 року - день народження композитра і диригента Миколи Колесси  (1903 - 2006).  

Народився  він 6 грудня 1903 року в Самборі, в родині видатного фольклориста Філарета Колесси. На побажання класика української музики Миколи Лисенка батько назвав сина на його честь – і тим самим визначив багату та складну долю музиканта. 

1928 року Микола Колесса закінчив університет і консерваторію у Празі; 1931 року – Празьку школу вищої майстерності в класі відомого чеського композитора та педагога Вітезслава Новака. У ті роки він уже яскраво проявив себе як майстер модерного музичного слова.

В 1930-х роках Микола Філаретович був викладачем Вищого музичного інституту ім. М. Лисенка у Львові, в 1940-х – того ж закладу, який нова влада перейменувала на державну консерваторію. А з 1953-го до 1965 року очолював її як ректор.

Паралельно він активно виступав як блискучий диригент із симфонічними оркестрами Львівської філармонії, Театру опери та балету. Водночас був художнім керівником і головним диригентом хорової капели “Трембіта”.

Народний артист СРСР, заслужений діяч мистецтв України, лауреат Національної премії України ім. Т. Шевченка, академік, повний кавалер орденів “За заслуги”, кавалер ордена Ярослава Мудрого п’ятого ступеня, Герой України, Микола Колесса виховав цілу плеяду диригентів, знаних далеко за межами України. Серед них: Степан Турчак, Іван Гамкало, Юрій Луців, Євген Вахняк, Тарас Микитка, Богдан Антків, Роман Филипчук і багато інших, а підручник “Основи техніки диригування” й донині залишається настільною книгою для декількох поколінь музикантів.

Він залишив після себе багату та цікаву творчу спадщину: дві симфонії, сюїти, хоровий цикл «Лемківське весілля»,низку камерно-вокальних і камерно-інструментальних мініатюр, хорові композиції й обробки. Дослідники творчості композитора стверджують, що жоден інший український композитор його покоління не зумів так глибоко відчути й передати дух лемківських, гуцульських, поліських, волинських та інших регіональних пісень, як Микола Колесса.   


Микола Філаретович до останнього дня дослідники творчості композитора: цікавим співрозмовником, мудрим порадником, активним і небайдужим громадянином, закоханим у свою справу музикантом. Спілкування з ним робило оточуючих духовно багатшими, а сама постать ставала духовним орієнтиром.


Немає коментарів:

Дописати коментар