вівторок, 15 квітня 2025 р.

Писанка – оберіг нації

 

      У передвеликодні дні, коли душа прагне світла, відродження і добра, фахівці відділу мистецтв Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Б. А. Лавреньова провели
пізнавальні онлайн-заходи на платформі ZOOM у формі етноколажу «Великдень славить писанку барвисту»для 8- класників Херсонського Таврійського ліцею, учнів 6-х і 7-х класів ЗЗСО №55 , 8-класників ЗЗСО № 4 міста Херсона та 9-класників ХЗНВК №11 

      Вони відбулися в межах циклу «Українська спадщина: повернення до традицій» з метою популяризації народних звичаїв, розвитку інтересу до культурної спадщини та збереження нематеріальної історичної пам’яті нашого народу.
   Підлітки дізналися про глибоку історію писанки як оберегу, що бере свій початок ще з дохристиянських часів.     Бібліотекарі розповіли про традиційне значення кольорів та символів писанок. Так, червоний колір - це любов і радість життя, чорний – пам’ять і пошана до предків, зелений – пробудження природи, а білі візерунки на темному тлі символізують гармонію добра і зла.  А ось, найбільш поширені орнаменти, у вигляді зірок, хвиль, дерев життя, хрестів чи гачків ,несуть в собі магічні сенси й закодовані послання. 



  З  цікавістю школярі ознайомилися з регіональними особливостями писанкарства: геометричними мотивами Поділля, рослинними орнаментами Полісся, яскравими композиціями Гуцульщини, контрастними кольорами Півдня України…
  У межах етноколажу було представлено мінімайстер-клас із розпису писанок, де учасники мали змогу візуально ознайомитися з етапами створення писанки традиційною технікою за допомогою писачка і воску. Відеофрагменти, світлини та ілюстрації зробили  цей майстер-клас максимально наочним і надихаючим.




       Особливу увагу та захоплення викликала розповідь про єдиний у світі Музей писанкового розпису, розташований у місті Коломия Івано-Франківської області. Учні були вражені тим, що у музеї зібрано понад 12 тисяч експонатів – писанок з усіх регіонів України та з-за кордону (зокрема з Канади, США, Франції, Польщі, Індії, Пакистану та , навіть , Австралії) і  він є справжнім символом українського духовного багатства, відомим далеко за межами держави.
 

 Заходи пройшли у теплій, невимушеній атмосфері діалогу. Діти активно долучалися до обговорень, ділилися своїми знаннями про великодні традиції, розпитували про техніки розпису писанок і ,навіть, показували власні творчі роботи.
  Варто зазначити, що заходи цього циклу є надзвичайно важливими для формування в молодого покоління любові до української культури, поваги до народних традицій та розуміння глибини символів, які збереглися в нашій спадщині крізь століття. Адже, Писанка – це не просто розмальоване яйце, це – молитва без слів, це – оберіг роду, це – знамення життя.

Відео можна переглянути тут: 



Немає коментарів:

Дописати коментар