четвер, 11 липня 2024 р.

Духовні перлини України

Україна – країна з різноманітною релігійною картиною. На теренах України зійшлися різні народи і культури, які розвивалися, перепліталися у спільному житті. Релігійне розмаїття в Україні дозволяє людям з різних релігій знайти спільну мову та взаємодіяти між собою. У цьому полягає суть толерантного ставлення до представників різних культур та релігій, яке є важливим для збереження миру та гармонії в суспільстві.

У сучасному світі українське суспільство є мультикультурним та мультирелігійним. Крім християнства, українці належать до інших релігій, таких як греко-католицтво, римо-католицтво, іслам, юдаїзм та інші.

 Культові споруди, найбільш поширені в Україні – церкви, костьоли, мечеті, синагоги, святилища і храми – належать до різних релігій. Зведені в різні епохи і часи, за строгими канонами і правилами, архітектурними стилями, вони відображають історію країни від найдавніших часів до сьогодення. Не зважаючи на поважний вік, своїми фасадами та інтер’єрами продовжують милувати око, викликають подив і захоплення численних прочан і туристів з усього світу. Церкви та собори сьогодні - це не лише центри паломництва, а й культурна спадщина України, адже деякі з них є справжніми витворами мистецтва та архітектури. Українські храми своїм видом захоплюють дух. Ці дивовижні церкви безсумнівно дивують своєю красою,   архітектурою та багатовічною історією.

Дізнайтеся більше про найкрасивіші храми та монастирі країни, поринувши у відеотур “Духовні перлини України”. Ви не лише побачите архітектурні шедеври церковного зодчества, а й почуєте багато цікавої інформації, зокрема узнаєте, який храм став прототипом роману Олеся Гончара “Собор”. Відео створене фахівцями відділу мистецтв Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва. 


понеділок, 1 липня 2024 р.

День архітектури України

Архітектурні об’єкти є важливою частиною історії та кожної з національних культур, тому що віддзеркалюють певні уявлення й цінності, свідчать про розквіт та занепад цивілізацій. Не є винятком і українська архітектура — самобутня, наповнена національними особливостями, вона робить нашу країну справжньою скарбницею архітектурних шедеврів. Вітчизняній архітектурі присвячено спеціальне свято — День архітектури України, який щорічно відзначають 1 липня. Це професійне свято встановлене згідно з Указом Президента № 456/95 «Про День архітектури України» від 17 червня 1995 року.

Архітектура України є однією з найбагатших скарбів світу, яка уособлює в собі прояви класики, краси та стриманості. З огляду на історію, можна зазначити, що архітектура в Україні почала розвиватися ще в епоху Київської Русі (ІХ ст.). Будівельні споруди цього періоду були побудовані з дерева і налічували собою церкви, фортеці та палаци. 

З ХІІ по ХV століття в населених районах будувались оборонні споруди, такі як замки, фортеці та монастирі, що охоронялися. Декоративні візерунки видно на масивних стінах будівель у вигляді червоної цегляної плахти. Укріплені монастирі дуже нагадували замки, так як вони були надзвичайно підготовлені для захисту від нападу.

Між ХVІ і ХVІІ століттями в Україні виникла нова форма архітектури – Ренесанс. Це добре видно в архітектурі магічного міста Лева. Стиль Ренесансу значно розвинув український стиль бароко, зявдяки чому зародилася українська форма барокової архітектури.

А от архітектура України кінця 1800-х і початку 1900-х років прийняла на себе безліч стилів, таких як модерн, неокласицизм, неоготика і мавританський, що розвивалися, видозмінювалися і викорінювали один одного аж до тепер.


Варто звернути увагу на такі архітектурні шедеври України, котрі збереглися до наших часів, як Чернівецький національний університет, Софійський собор, Історичний центр Львова, Церква Святого Духа в с. Потелич, Одеський національний академічний театр опери та балету.


Варті уваги сучасні архітектурні споруди, такі як Театр на Подолі, IQ Business Center, НСК  «Олімпійський» та ін. Через російську агресію та варварські обстріли гинуть не тільки люди, а й пошкодження зазнають оселі та домівки українців, зникають цілі села та міста. Російські окупанти намагаються знищити все, що становить культурну цінність - памʼятки, які визначають нашу національну ідентичність, які стояли віками та вражали своєю красою та величністю.  

Але, недарма, українці Незламний та Великий народ - ніхто нас за нашу давню історію не зміг здолати. Тож, віримо в ЗСУ, чекаємо та наближаємо Перемогу. А потім - справа за архітекторами і будівельниками: відбудуємо нашу Україну, щоб була ще гарніша та привабливіша, радувала своєю красою та оригінальною, сучасною забудовою!


 З Днем української архітектури!