пʼятниця, 25 квітня 2025 р.

Відеорецепти "Читацькі смаколики від/для молодих гурманів" (Тиждень молодіжної книги 2025)

 

Протягом Тижня молодіжної книги 2025 «Буктайм: Відкрий свою історію» у Херсонській обласній бібліотеці для юнацтва ім. Б. А. Лавреньова молоді користувачі книгозбірні ділилися із однолітками та користувачами соцмереж з
відеорецептами «Читацькі смаколики від/для молодих гурманів» - короткими відео, у яких вони діляться власними враженнями від книжок, що припали їм до смаку. Це живі, емоційні, щирі історії, які надихають інших знаходити своїх книжкових героїв.
Тож, перший відеорецепт до уваги читачів (https://youtu.be/Kdxm9tIVCdg) - роман  Ілларіона Павлюка  "Я бачу,  вас цікавить пітьма" від книжкової гурманки Дар’ї Тарадименко. 


   

  
Другий відеорецепт - трилогія Ребекки Кван  "Макова війна" від книжкової гурманки Олександри Стрельник

Третій « смаколик»  відеорецепт про наукову книгау Стівена Новелла "Путівник Усесвітом для скептиків" від книжкового гурмана Максима Качусова

Четвертий відеорецепт - книга Анни Сьюел « Чорний  Красень» від  ще однієї книжкової гурмани Альбіни Кастюк

 

 Тож, ми поділилися враженнями наших молодих читачів від улюблених книжок!
 А які ваші улюблені книжки?
Чекаємо Вас у нашій книгозбірні, де до Вашої уваги багато сучасної літератури, тепла, затишна атмосфера та цікаві творчі та книжкові виставки!

 

 

 

вівторок, 22 квітня 2025 р.

Під захистом ЮНЕСКО в Україні


У межах 2-го дня Тижня молодіжної книги 2025 Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Б. А. Лавреньова онлайн на платформі ZOOM  для 8-класників ЗЗСО # 4 та 9-класників ЗЗСО # 53 фахівці відділу мистецтв провели відеомандри  «Під захистом ЮНЕСКО: об’єкти Світової спадщини в Україні».
  Під час заходу учні вирушили у віртуальну подорож найвідомішими українськими пам’ятками, що входять до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. Яскраво оформлена відеопрезентація поєднала історичні факти, легенди, архітектурні особливості та унікальні візуальні кадри, які дозволили старшокласникам не лише побачити, а й глибше усвідомити цінність культурних надбань України.




  Вони дізналися про:
Собор Святої Софії у Києві та Києво-Печерську лавру — символи духовності та архітектурної величі часів Київської Русі, що вражають багатством мозаїк, фресок і історичною глибиною;    Ансамбль історичного центру Львова — міста, де поєдналися традиції Сходу і Заходу, а вулиці зберігають дух середньовіччя;
  Букові праліси Карпат — частину європейської природної спадщини, що залишилася недоторканою протягом тисячоліть;
  Геодезичну дугу Струве — надзвичайний інженерний об’єкт, який свідчить про розвиток науки та точних вимірювань ще в ХІХ столітті;
  Дерев’яні церкви карпатського регіону України — шедеври народної дерев’яної архітектури, створені без єдиного цвяха, але з величезною любов’ю і вірою;
  Стародавнє місто Херсонес Таврійський і його Хору — свідчення античної епохи на українських теренах, що розкриває торговельні та культурні зв’язки з еллінським світом;
  Архітектурний ансамбль резиденції митрополитів Буковини і Далмації — витвір архітектора Йозефа Главки, що дивує вишуканістю, символізмом і багатством стилів;
  Історичний центр Одеси, який у 2023 році отримав офіційне визнання як об’єкт Світової спадщини, і сьогодні постає як приклад мультикультурного міста-порту зі своєрідним шармом і колоритом.
   



 

 Під час перегляду відеопрезентації школярі мали можливість поставити запитання, поділитися враженнями, висловити свої думки про побачене та почуте. Адже,  потрібно залучати молодь до обговорення важливості збереження культурної спадщини та гордості за українські надбання.

Відеомандри «Під захистом ЮНЕСКО:  об’єкти Світової спадщини в Україні» - одні з багатьох заходів книгозбірні, які  є надзвичайно важливими у вихованні патріотизму, відповідальності за збереження історичних скарбів та зацікавлення молоді у пізнанні глибин національної культури. Тим паче, що  через  пізнання минулого формується розуміння сучасного і шлях до майбутнього — ціннісного, свідомого та культурно багатого.
 
Відео можна переглягути тут:
 


«Весна. Життя продовжується…» - фотовиставка в Лавреньовці

 

У відділі мистецтв Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Б. А. Лавреньова в межах 2-го дня Тижня молодіжної книги  2025 відкрилася фотовиставка  «Весна. Життя продовжується…» молодого, але вже впізнаваного, херсонського митця Олександра Пивоварова.

Олександр народився у Херсоні в 1998 році. Його дитинство пройшло у нашому чудовому квітучому місті, де з самого малечку Сашко відчував потяг до мистецтва. Його завжди захоплювала природа — її барви, пелюстки квітів, гру світла в листі та неозорі горизонти. Ще з дитинства він прагнув "зловити момент", зберегти цю красу назавжди — так і народилася любов до фотомистецтва. 

 

  Світлини Олександра — це не просто кадри. Це емоції, зафіксовані в миті. Його об’єктив ловить дихання життя — цвіт вишні, золоті хвилі пшениці, безкрає українське небо, перші паростки весни. Попри важкі й болючі реалії сьогодення, роботи митця сповнені світла, надії та любові. Бо саме так, на його переконання, виглядає справжній патріотизм — берегти, показувати, прославляти свою землю.


 

"Кажуть: яке може бути мистецтво, коли гинуть люди? А ми не згодні", — говорить Олександр. — "Саме за це ми і боремося: за культуру, за нашу пам’ять, за право жити й творити на своїй землі. Можна знищити покоління, можна спалити будинки, але люди повернуться. А якщо знищити їхню історію, культуру, досягнення — їх ніби ніколи й не було. Саме тому ми не переможні, поки пам’ятаємо, поки творимо, поки любимо".
   Його світлини — це справжня ода весні, життю та нескореній українській землі. Завдяки майстерності Сашка, відвідувачі бібліотеки, змучені постійними обстрілами та небезпекою , побачили, який прекрасний навколишній світ, звернули увагу на красу природи, яку не помічали за турботами та тривогами.





Тому фотовиставка «Весна. Життя продовжується…" — це не лише художній проєкт, це свідчення стійкості, краси і непереможного духу українського народу. А ще - вчить радіти кожній миті життя, милуватися і дивуватися красі навколишнього світу! І - вірити! Вірити у Перемогу життя над темрявою і злом.
   

Запрошуємо всіх , хто в місті, доторкнутися до живої краси нашого краю очима митця, який не втрачає віри у життя, у весну, в Україну.


понеділок, 21 квітня 2025 р.

Маленькі "да Вінчі" в дії


 Маленькі "да Вінчі" в дії: діти студії "Арт Kids" створювали власні версії Мони Лізи. Сьогоднішній день у творчій студії «Арт Kids» став справжнім святом мистецтва, фантазії та посмішок. Наші маленькі художники мали унікальну нагоду відчути себе геніями епохи Відродження – вони працювали над інтерпретацією однієї з найвідоміших картин світу — «Мони Лізи» Леонардо да Вінчі.


Але традиційна класика в дитячих руках зазнала яскравих і креативних змін. Малюки не просто відтворювали шедевр — вони адаптували його до свого світосприйняття, стилю і гумору. І ось що з цього вийшло:

  •    Віра вирішила, що Джоконда могла би бути… черепахою. Її «пані Мона» вийшла надзвичайно харизматичною – з усмішкою, що читається крізь панцир, і глибоким, спокійним поглядом. 

       А Аня, захоплена реалістичним підходом, вирішила залишити образ Мони Лізи максимально близьким до оригіналу, але використала лише прості олівці. Її робота вийшла ніжною, точною та надзвичайно виразною – справжнє свідчення майстерності та старанності

     

    Вероніка побачила в усмішці Леонардо щось хом’ячкове — її Мона Ліза у вигляді хом’яка викликала захоплення у всіх! Веселий, пухнастий портрет, що зберіг впізнавану позу оригіналу, але набув абсолютно нового характеру.
  •  

     Такий незвичний підхід до відомої картини дозволив дітям не лише дізнатися більше про мистецтво Леонардо да Вінчі, але й сміливо перевтілювати класичне мистецтво на свій лад. У студії "Арт Kids" вірять: у кожній дитині живе митець, варто лише дати йому простір і натхнення.

    А як оживають перонажі можна подивитись тут:

     


     



середа, 16 квітня 2025 р.

Об’єкти Світової спадщини в Україні

 


    Напередодні Дня пам’яток історії та культури, який в Україні традиційно відзначається 18 квітня, фахівці відділу мистецтв Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Б. А. Лавреньова представили новий просвітницький проєкт – відеомандри «Під захистом ЮНЕСКО: об’єкти Світової спадщини в Україні».

    Онлайн -захід створено для школярів, молоді та всіх охочих з метою популяризації національної культурної спадщини та привернення уваги до збереження унікальних пам’яток, що мають світове значення. У форматі захопливої відеомандрівки учасники зможуть «відвідати» ключові місця нашої країни, які увійшли до престижного Списку Світової спадщини ЮНЕСКО.

     Україна нині має вісім таких об'єктів, і кожен із них – це не лише наша гордість, а й вагомий внесок у світову культурну та природну скарбницю. Відеопрезентація познайомить юних глядачів з такими видатними пам’ятками, як: Собор Святої Софії у Києві та Києво-Печерська лавра, Ансамбль історичного центру Львова, Букові праліси Карпат, Геодезична дуга Струве, Дерев’яні церкви карпатського регіону України, Стародавнє місто Херсонес Таврійський і його Хора, Об'єкти Архітектурного ансамблю резиденції митрополитів Буковини і Далмації, історичний центр Одеси, який увійшов до списку у 2023 році .

     Відео не тільки розкриває історичну і мистецьку цінність об’єктів, а й показує їхню унікальність у сучасному світі. Бібліотекарі доповнили відеопрезентацію візуальними матеріалами, цікавими фактами, а також інтерактивними елементами, щоб зробити знайомство з об’єктами максимально доступним та захопливим.

   А всі відвідувачі книгозбірні можуть переглянути мистецьку замальовку «Об’єкти Світової спадщини в Україні», завітавши до відділу мистецтв. Також тут організовано книжкову виставку, яка знайомить з виданнями про українські об'єкти, що перебувають під охороною ЮНЕСКО.




 


Запрошуємо у відеомандри:




вівторок, 15 квітня 2025 р.

Писанка – оберіг нації

 

      У передвеликодні дні, коли душа прагне світла, відродження і добра, фахівці відділу мистецтв Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Б. А. Лавреньова провели
пізнавальні онлайн-заходи на платформі ZOOM у формі етноколажу «Великдень славить писанку барвисту»для 8- класників Херсонського Таврійського ліцею, учнів 6-х і 7-х класів ЗЗСО №55 , 8-класників ЗЗСО № 4 міста Херсона та 9-класників ХЗНВК №11 

      Вони відбулися в межах циклу «Українська спадщина: повернення до традицій» з метою популяризації народних звичаїв, розвитку інтересу до культурної спадщини та збереження нематеріальної історичної пам’яті нашого народу.
   Підлітки дізналися про глибоку історію писанки як оберегу, що бере свій початок ще з дохристиянських часів.     Бібліотекарі розповіли про традиційне значення кольорів та символів писанок. Так, червоний колір - це любов і радість життя, чорний – пам’ять і пошана до предків, зелений – пробудження природи, а білі візерунки на темному тлі символізують гармонію добра і зла.  А ось, найбільш поширені орнаменти, у вигляді зірок, хвиль, дерев життя, хрестів чи гачків ,несуть в собі магічні сенси й закодовані послання. 



  З  цікавістю школярі ознайомилися з регіональними особливостями писанкарства: геометричними мотивами Поділля, рослинними орнаментами Полісся, яскравими композиціями Гуцульщини, контрастними кольорами Півдня України…
  У межах етноколажу було представлено мінімайстер-клас із розпису писанок, де учасники мали змогу візуально ознайомитися з етапами створення писанки традиційною технікою за допомогою писачка і воску. Відеофрагменти, світлини та ілюстрації зробили  цей майстер-клас максимально наочним і надихаючим.




       Особливу увагу та захоплення викликала розповідь про єдиний у світі Музей писанкового розпису, розташований у місті Коломия Івано-Франківської області. Учні були вражені тим, що у музеї зібрано понад 12 тисяч експонатів – писанок з усіх регіонів України та з-за кордону (зокрема з Канади, США, Франції, Польщі, Індії, Пакистану та , навіть , Австралії) і  він є справжнім символом українського духовного багатства, відомим далеко за межами держави.
 

 Заходи пройшли у теплій, невимушеній атмосфері діалогу. Діти активно долучалися до обговорень, ділилися своїми знаннями про великодні традиції, розпитували про техніки розпису писанок і ,навіть, показували власні творчі роботи.
  Варто зазначити, що заходи цього циклу є надзвичайно важливими для формування в молодого покоління любові до української культури, поваги до народних традицій та розуміння глибини символів, які збереглися в нашій спадщині крізь століття. Адже, Писанка – це не просто розмальоване яйце, це – молитва без слів, це – оберіг роду, це – знамення життя.

Відео можна переглянути тут: 



пʼятниця, 11 квітня 2025 р.

Великодній настрій у кожній петельці

    У відділі мистецтв Херсонської обласноі бібліотеки для юнацтва ім. Б. А. Лавреньова відкрилася виставка херсонськоі  майстрині Олени Сорокіної «Великодній настрій у кожній петельці».

 

До світлого свята Великодня вона підготувала особливу колекцію в’язаних іграшок, виконаних у популярній японській техніці амігурумі. Її роботи — це яскраве поєднання традиційної тематики та сучасного рукоділля. 

      На виставці представлені великодні кролики, веселі зайчата, ошатний кошик із різнобарвними яєчками, а також милі курчата й кумедні каченята.
Кожна іграшка створена вручну з турботою, теплом і весняним настроєм, що передається у найдрібніших деталях.

      Роботи Олени Сорокіної не лише викликають посмішку, а й передають дух Великодня — світлого, родинного, наповненого любов’ю та добром. Майстриня переконана - в’язана іграшка може стати не просто декором, а справжнім символом тепла і щирості, який довго нагадуватиме про святкові миті.

     Запрошуємо всіх охочих помилуватися чарівним світом ручної творчості та надихнутися Великоднім настроєм!




 

четвер, 3 квітня 2025 р.

Писанка - символ Великодня

 


    Напередодні світлого свята Великодня фахівці відділу мистецтв Херсонськоі обласноі бібліотеки для юнацтва ім. Б. А. Лавреньова запрошують школярів та студентську молодь у розмаїтий та багатий  писанковий Всесвіт – одного і з найдавніших символів української культури.

 

    Етноколаж «Великдень славить писанку барвисту» познайомить із історією писанкарства, традиціями розпису, значенням орнаментів та кольорової гами. Особливу увагу приділено символіці писанки, її ролі в народних віруваннях та обрядах.   Цей онлайн-етноколаж стане чудовою можливістю зануритися у світ українських традицій, не виходячи з дому. Приєднуйтесь до пізнання магії писанки та відкривайте для себе красу народного мистецтва!
 


Відео можна переглянути тут: 



вівторок, 1 квітня 2025 р.

Мистецька подорож «Арт Kids»: відкриваючи світ Едварда Мунка

 

      У дитячій студії «Арт Kids» триває захопливий мистецький експеримент, який щоразу відкриває для юних художників нові грані творчості. Цього разу діти знайомилися з творчістю норвезького експресіоніста Едварда Мунка, а головним об'єктом дослідження стала його найвідоміша картина — «Крик».

     Ця робота вражає своїм потужним емоційним зарядом. Образ людини, що завмирає в зойку серед хвилястого барвистого пейзажу, став одним із найвпізнаваніших у світовому мистецтві. Сам художник писав, що надихнувся моментом, коли відчув сильну тривогу, і зобразив її у кольорах та формах.

       Діти уважно вивчали картину, розмірковуючи над тим, як через лінії, фарби й композицію можна передати почуття. Вони аналізували хвилеподібний фон, який створює ефект напруги, яскраві контрасти та експресивні риси обличчя центрального персонажа. Ці елементи стали натхненням для їхніх власних мистецьких експериментів.

       Кожен учасник студії мав можливість створити власну інтерпретацію «Крику», втілюючи ті емоції, які він відчув, дивлячись на картину. Хтось прагнув передати тривогу, хтось – силу природи, а дехто – могутність фантастичних істот.

 


      Віра, наприклад, побачила у хвилях та динамічних лініях картини образ могутнього дракона. В її роботі він постає у вогняному вихорі, символізуючи потужність та невгамовну енергію. Аня, своєю чергою, надихнулася грацією й силою природи – її головним персонажем став олень, що символізує гармонію, силу та свободу.


 

     Заняття у студії «Арт Kids» не лише знайомлять дітей із видатними митцями, а й допомагають їм усвідомити силу власних емоцій та втілювати їх у мистецтві. Це дає змогу кожному розвивати власне художнє бачення та відчувати мистецтво на глибшому рівні.

Ця творча подорож ще триває, і попереду в юних художників – безліч відкриттів у світі мистецтва!

     Завдяки штучному інтелекту ми оживили дитячі картини, надавши їм рух і динаміку. Тепер можна побачити, як дракон здіймається у полум’ї, а олень гордо крокує у магічному світі.